cbsencertsolutions

CBSE NCERT Solutions

NCERT and CBSE Solutions for free

Class 10 Mathematics Arithmetic Progression Worksheets

We have provided below free printable  Class 10 Mathematics Arithmetic Progression Worksheets  for Download in PDF. The worksheets have been designed based on the latest  NCERT Book for Class 10 Mathematics Arithmetic Progression . These  Worksheets for Grade 10 Mathematics Arithmetic Progression  cover all important topics which can come in your standard 10 tests and examinations.  Free printable worksheets for CBSE Class 10 Mathematics Arithmetic Progression , school and class assignments, and practice test papers have been designed by our highly experienced class 10 faculty. You can free download CBSE NCERT printable worksheets for Mathematics Arithmetic Progression Class 10 with solutions and answers. All worksheets and test sheets have been prepared by expert teachers as per the latest Syllabus in Mathematics Arithmetic Progression Class 10. Students can click on the links below and download all Pdf  worksheets for Mathematics Arithmetic Progression class 10  for free. All latest Kendriya Vidyalaya Class 10 Mathematics Arithmetic Progression Worksheets  with Answers and test papers are given below.

Mathematics Arithmetic Progression Class 10 Worksheets Pdf Download

Here we have the biggest database of free  CBSE NCERT KVS  Worksheets for Class 10  Mathematics Arithmetic Progression . You can download all free Mathematics Arithmetic Progression worksheets in Pdf for standard 10th. Our teachers have covered  Class 10 important questions and answers  for Mathematics Arithmetic Progression as per the latest curriculum for the current academic year. All test sheets question banks for Class 10 Mathematics Arithmetic Progression and  CBSE Worksheets for Mathematics Arithmetic Progression Class 10  will be really useful for Class 10 students to properly prepare for the upcoming tests and examinations. Class 10th students are advised to free download in Pdf all printable workbooks given below.

Topicwise Worksheets for Class 10 Mathematics Arithmetic Progression Download in Pdf

Class 10 Mathematics Arithmetic Progression Worksheets

Advantages of Solving Class 10 Mathematics Arithmetic Progression Worksheets

  • As we have the best collection of Mathematics Arithmetic Progression worksheets for Grade 10, you will be able to find important questions which will come in your class tests and examinations.
  • You will be able to revise all important and difficult topics given in your CBSE Mathematics Arithmetic Progression  textbooks for Class 10 .
  • All Mathematics Arithmetic Progression worksheets for standard 10 have been provided with solutions. You will be able to solve them yourself and them compare with the answers provided by our teachers.
  • Class 10 Students studying in per CBSE, NCERT and KVS schools will be able to free download all Mathematics Arithmetic Progression chapter wise assgnments and worksheets for free in Pdf
  • Class 10 Mathematics Arithmetic Progression Workbook will help to enhance and improve subject knowledge which will help to get more marks in exams

Frequently Asked Questions by Class 10 Mathematics Arithmetic Progression students

At https://www.cbsencertsolutions.com, we have provided the biggest database of free worksheets for Mathematics Arithmetic Progression Class 10 which you can download in Pdf

We provide here Standard 10 Mathematics Arithmetic Progression chapter-wise worksheets which can be easily downloaded in Pdf format for free.

You can click on the links above and get worksheets for Mathematics Arithmetic Progression in Grade 10, all topic-wise question banks with solutions have been provided here. You can click on the links to download in Pdf.

We have provided here subject-wise Mathematics Arithmetic Progression Grade 10 question banks, revision notes and questions for all difficult topics, and other study material.

We have provided the best quality question bank for Class 10 for all subjects. You can download them all and use them offline without the internet.

Related Posts

Class 10 all subjects Worksheets

Worksheets For Class 10 Download PDF

Class 10 German Worksheets

Class 10 German Worksheets

Class 10 Mathematics Coordinate Geometry Worksheets

Class 10 Mathematics Coordinate Geometry Worksheets

Arithmetic Progressions

Quizizz provides an extensive library of high-quality quizzes developed by educators that cover various topics, including Arithmetic Progressions. Teachers are able to create custom content, integrate with other instructional technology tools, and create a more engaging learning environment.

quizizz-hero

Explore our Quiz Library

ARITHMETIC PROGRESSIONS

ARITHMETIC PROGRESSIONS

ARITHMETIC PROGRESSION

ARITHMETIC PROGRESSION

Arithmetic Progression

Arithmetic Progression

Arithmetic Progression

20 Questions

Explore topics.

Sum of First n Terms of an Arithmetic Progression

nth Term of an Arithmetic Progression

Meaning and Components of an Arithmetic Progression

Explore other chapters

  • Real Numbers

Polynomials

  • Pair of Linear Equations in Two Variables

Quadratic Equations

  • Coordinate Geometry

Introduction to Trigonometry

  • Some applications of trigonometry

Constructions

Probability

Areas Related to Circles

Surface Areas and Volumes

Any specific topic in mind?

Suggested topics, explore the subjects.

Mathematics

Other topics to explore

CBSE | Mathematics | 10th Grade | Introduction to Trigonometry - Quizizz

CBSE | Mathematics | 10th Grade | Areas Related to Circles - Quizizz

CBSE | Mathematics | 10th Grade | Constructions - Quizizz

CBSE | Mathematics | 10th Grade | Quadratic Equations - Quizizz

CBSE | Mathematics | 10th Grade | Arithmetic Progressions - Quizizz

CBSE | Science | 10th Grade | Chemical Reactions and Equations - Quizizz

CBSE | Science | 10th Grade | Magnetic Effects of Electric Current - Quizizz

CBSE | Science | 10th Grade | Electricity - Quizizz

CBSE | Science | 10th Grade | Our Environment - Quizizz

CBSE | Science | 10th Grade | Carbon and It's Compounds - Quizizz

Everything you need for mastery and engagement

Explore our powerful tools.

arithmetic progression practice questions class 10

  • Arithmetic Progressions

NCERT curriculum (for CBSE/ICSE) Class 10 - Arithmetic Progressions

Unlimited worksheets.

Every time you click the New Worksheet button, you will get a brand new printable PDF worksheet on Arithmetic Progressions . You can choose to include answers and step-by-step solutions.

Unlimited Online Practice

Unlimited adaptive online practice on Arithmetic Progressions . Practice that feels like play! Get shields, trophies, certificates and scores. Master Arithmetic Progressions as you play.

Unlimited Online Tests

Take unlimited online tests on Arithmetic Progressions . Get instant scores and step-by-step solutions on submission. Make sure you always get your answers right in Arithmetic Progressions .

Contents: Arithmetic Progressions

Arithmetic Progressions - Questions on Arithmetic Progressions

  • Class 6 Maths
  • Class 6 Science
  • Class 6 Social Science
  • Class 6 English
  • Class 7 Maths
  • Class 7 Science
  • Class 7 Social Science
  • Class 7 English
  • Class 8 Maths
  • Class 8 Science
  • Class 8 Social Science
  • Class 8 English
  • Class 9 Maths
  • Class 9 Science
  • Class 9 Social Science
  • Class 9 English
  • Class 10 Maths
  • Class 10 Science
  • Class 10 Social Science
  • Class 10 English
  • Class 11 Maths
  • Class 11 Computer Science (Python)
  • Class 11 English
  • Class 12 Maths
  • Class 12 English
  • Class 12 Economics
  • Class 12 Accountancy
  • Class 12 Physics
  • Class 12 Chemistry
  • Class 12 Biology
  • Class 12 Computer Science (Python)
  • Class 12 Physical Education
  • GST and Accounting Course
  • Excel Course
  • Tally Course
  • Finance and CMA Data Course
  • Payroll Course

Interesting

  • Learn English
  • Learn Excel
  • Learn Tally
  • Learn GST (Goods and Services Tax)
  • Learn Accounting and Finance
  • GST Tax Invoice Format
  • Accounts Tax Practical
  • Tally Ledger List
  • GSTR 2A - JSON to Excel

Are you in school ? Do you love Teachoo?

We would love to talk to you! Please fill this form so that we can contact you

You are learning...

Chapter 5 Class 10 Arithmetic Progressions

Click on any of the links below to start learning from Teachoo ...

Updated for new NCERT Book - 2023-24 Edition

Get solutions of all NCERT Questions with examples of Chapter 5 Class 10 Arithmetic Progressions (AP). Video of all questions are also available. 

In this chapter, we will learn

  • What is an AP - and what is First term (a) and Common Difference (d) of an Arithmetic Progression
  • Finding n th term of an AP (a n )
  • Finding n using a n formula
  • Finding AP when some terms are given
  • Finding n th term from the last term
  • Finding Sum of n terms of an AP ( S n ) - both formulas
  • Finding number of terms when Sum is given
  • If n th term is given, finding S
  • Some statement questions using a n and S n formulas, including optional exercise

Check out the answers to the exercises (including examples and optional) by clicking a link below, or learn from the concepts.

Serial order wise

Concept wise.

What's in it?

Hi, it looks like you're using AdBlock :(

Please login to view more pages. it's free :), solve all your doubts with teachoo black.

Register here

In case you want to be notified about school in your locality then please register here.

  • Are you a Parent or Student?
  • Are you a Teacher?
  • Are you a School Supplier?

arithmetic progression practice questions class 10

  • Our other Domains Olympiad Preparation Math Square Science Square English Square Cyber Square School Square Scholar Square Global Olympiads NCERT Solutions CBSE Sample Papers
  • Join WhatsApp Channel
  • Apply for CREST Olympiads

arithmetic progression practice questions class 10

Arithmetic Progression

Arithmetic Progression

If we observe then we may notice that there is some pattern in some things like 2,4,6,8 are all even numbers and the difference is same that is two. It means on adding 2 in each even number we get a new even number. Same things happen with odd numbers also. Like this there a lot of patterns. So, let’s learn more about the topic and patterns.

As the name suggest Arithmetic means adding or subtracting and progression means series.

A sequence of numbers such that the difference between the consecutive term is constant then the sequence is said to be in Arithmetic Progression.

For example 3,7,11,15,19,23. Here each term differs the previous term by 4 and since the difference is constant therefore it is a arithmetic progression.

Maths class 10 Arithmetic expression

  • The constant difference is actually known as common difference and is denoted by d.
  • The first term of an AP is denoted by a.

Maths class 10 Arithmetic expression

Therefore the general form of an Arithmetic Progression is a, a+d, a+2d, a+3d, a+4d………….n times.

  • Here we can notice that the common difference between each term is d.

Common Difference:

The common difference can be positive, negative or even zero.

  • If the difference is positive then the AP is called increasing AP. For example 2, 12, 22, 32, 42, 52.
  • If the difference is negative then the AP is called decreasing AP. For example 12, 10, 8, 6, 4.
  • If the difference is zero then it is called as constant AP. For example 5, 5, 5, 5, 5, 5, 5, 5.

If we denote the first term by a 1, second term by a 2  and so on therefore the n th  term will be a n . Then the AP hence formed will be a 1 , a 2 , a 3 , ……………..a n .

So, a 2 -a 1 = a 3 -a 2 = a 4 -a 3 ………..= a n -a n-1 = d.

N th Term of an AP

It is not always possible to determine all the terms of an AP if it contains a lot of terms. For example if we have to determine the 1000 th term of an AP of even nos then it is not that easy and also time taking.

Hence we generalize the result to find the n th term of an AP

Let a 1 , a 2 , a 3 , ……………..a n , be an AP of n terms and here a 1 is the first term and d is common difference.

a 2 = a + d = a + (2-1)d

a 3 = a+2d = a + (3-1)d

a 4 = a+3d= a + (4-1)d

General Term a n =  a + (n-1)d  

And the last term of AP l = a + (n-1)d if there are n term

Example1 :- Find the 10 th term of the AP 2,12, 22, 32….

Solution :- Here first term a = 2 and common difference d is

12-2 = 10 = d.

Using the formula and putting n=10 we get

a 10 = 2+ (10-1)10 = 2 + 90 = 92.

Example 2 :- Which term of the AP 15,10, 5, 0 … will be -40?

Solution :- Here a =15 and d = -5.

And here as we know that a n = -40.

On putting the values in the formula we get

-40 = 15 + (n-1)(-5)

-55 = (n-1)(-5)

Therefore (n-1) = 11 and hence n = 12.

So the 12 th term will be -40.

Sum of N terms of an AP

Let us consider an AP with first term a and common difference d

a, a+d, a+2d, a+3d, a+4d………………………a+(n-1)d.

Let S denotes the sum of the first n terms and therefore

Maths class 10 Arithmetic expression

  • Here an important point is to remembered that a n = S n -S n-1.

It means that the n th term of an AP is equal to the difference of its sum of n th and sum of (n-1) th term.

Example 3 :- Find the sum of 10 terms of the AP -3, 1, 5, 9,13..?

Solution :-  Here a = -3 and d = 4

Therefore on putting the values in the formula we get

Maths class 10 Arithmetic expression

Hence the sum of first 10 terms is 150.

Word Problems

Example 4 :- Raman started working at a company at an annual salary of Rs 5000 per year and he received an annual increment of Rs 200 per year. After how many years his salary will be Rs 8000?

Solution :- Here the sequence will be 5000, 5200, 5400, 5800, 6000……….8000

Here the first term a =5000 and d=200, a n = 8000

On using the formula and putting the values in it, we get

8000 = 5000 +(n-1)200

3000 = (n-1)200 and hence (n-1) = 15

Therefore n= 16 which means after 16 years Raman’s annual salary will be Rs 8000 per year.

Example 5 :- A contract company has to pay penalty if the works get delayed. Rs 100 for first day, Rs 150 for second, Rs 200 for third and so on. Find out how much money the contractor has to pay if the work gets delayed by 30 days.

Solution :- The sequence formed will be 100 , 150, 200, 250 …

 Here a=100 and d=50 and n=30

Therefore on putting the values in the formula we get,

Maths class 10 Arithmetic expression

S n = 15[200+1450]

S n = 15 x 1650 = 24750.

Hence the contractor has to pay Rs 24,750 as penalty for the delay of work for 30 days.

Practice Questions

Q1) Write the first four terms of the AP if

  • a= 3 and d=5 ii) a=12 and d=-2         
  • a=4 and d=-2 iv) a=10 and d= 10

Q2) Find a 1 , a 2 , a 4  and d of the following AP

  • 10, 5, 0, -5,-10 ….. b) -20,-12,-4, 4…..

Q3) Find the n th term of the following AP

  • 5, 11, 17, 23, 29…….
  • 10, 15 ,20, 25 ……….

Q4) Determine the AP whose first term is 8 and 3 rd term is 24.

Q5) How many two digit numbers are divisible by 5?

Q6) Find the sum first 200 even integers.

  • The sequence having a common difference is known as AP.
  • The general term is a n = a+(n-1)d

   

  • The common difference d can be positive or negative or zero also.
  • The addition, subtraction, multiplication or division of two AP’s also results in an AP.

Quiz for Arithmetic Progression

Your Score: 0 /10

Other Chapters of Class 10

Coordinate Geometry image

Quick Links

arithmetic progression practice questions class 10

SchoolPlus Program

Yearlong program for Olympiads preparation & to build necessary skills for future.

icon

Olympiad Exam Dates

Time to mark your calendar with the upcoming Olympiads exam schedule.

icon

LIVE Classes for Olympiads

Take your Olympiad preparation to next-level by taking LIVE Classes.

icon

Olympiad Test Series

Assess your performance by taking topic-wise and full length mock tests.

icon

India’s First Summer Olympiads

Know your true potential by participating in Unicus Olympiads for classes 1-11.

icon

Asia’s Biggest Winter Olympiads

Give wings to your innovation by appearing in CREST Olympiads for Prep/KG to classes 1-10.

icon

oswal.io logo

Class 10 Maths Chapter 5 Arithmetic Progressions Important Questions

arithmetic progression class 10 important questions

Here are some important questions for Class 10 Mathematics Chapter 5, Arithmetic Progressions, carefully selected to help students prepare for the CBSE Class 10 Mathematics Examination in 2023-24. These questions cover various types of problems and are designed to assist students in understanding Arithmetic Progressions better. By practicing these diverse question types, students can clarify any doubts they may have and improve their problem-solving skills, leading to better performance in the chapter on Arithmetic Progressions. 

Table of Content

Introduction, what is an arithmetic progression (a.p.), class 10 arithmetic progressions important questions and answers, cbse class 10 maths chapter wise important questions, frequently asked questions.

In Chapter 5 of Class 10 Mathematics, Arithmetic Progressions, you will study the motivation for studying Arithmetic Progression, the derivation of the nth term and sum of the first n terms of an A.P., and there are applications in solving real-life problems.

Answer: An Arithmetic Progression is a sequence of numbers in which the difference between consecutive terms remains constant. This constant difference is known as the common difference (d).

arithmetic progression class 10 important questions

Q 1. The sum of first 20 odd natural numbers is :

(a) 100 (b) 210 (c) 400 (d) 420.

Explanation: ‍ The given A.P. is1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19, 21, 23, 25, 27, 29, 31, 33, 35, 37, 39 Thus,    a = 1, d = 2 and n = 20 We know that, \(S_n = {\Large\frac{n}{2}}\space\{ 2a + (n – 1)d \}\\[4.5bp] =\space{\Large\frac{20}{2}}\{{ 2(1) + (20 – 1)2}\}\) =10{2 + 38} = 400

Q 2. The number of multiples of 4 that lie between 10 and 250 is

(a) 62 (b) 60 (c) 59 (d) 55.

Explanation: Multiples of 4 lying between 10 and 250 are 12 , 16, 20, 24……, 248 Here, a = 12, d = 16 - 12 = 4, l = 248  l = a n = a + (n - 1)d248 = 12 + (n - 1)× 4⇒ 248 - 12 = 4(n - 1) \(\Rightarrow \frac{236}{4}=n-1 \\[4.5bp] \Rightarrow n - 1 = 59\\[4.5bp] \therefore n = 59 + 1 = 60\)

Q 3. If the sum of n terms of an A.P. is S n = 3n 2 + 5n, then write its common difference.

Ans. common difference = 6

Explanation: We have,  S n = 3n 2 +5n ⇒ S n - 1 = 3(n - 1) 2 + 5(n - 1)  = 3(n 2 + 1 - 2n) + 5n - 5 = 3n 2 + 3 - 6n + 5n - 5 = 3n 2 - n - 2 General term of A.P. is given as, T n = S n - S n-1       = 3n 2 + 5n - 3n 2 + n + 2       = 6n + 2 Putting n = 1,2,3, we get T 1 = 6 × 1 + 2= 8 T 2 = 6 × 2 + 2 = 14 T 3 = 6 × 3 + 2 = 20 Now, T 2 - T 1 = 14 - 8 = 6 and T 3 - T 2 = 20 - 14 = 6 ∴ common difference = 6

Q4. \(\text{Which term of the progression 20 ,}\) \(19\frac{1}{8},18\frac{1}{2},17\frac{3}{4}, \) .......is the first negative term?

Ans. 28th term will be the first negative term of given A.P.

Explanation: \(Given, A.P. is 20, 19\frac{1}{4},18\frac{1}{2},17\frac{3}{4}......\) \(=20,\frac{77}{4},\frac{37}{2},\frac{71}{4},\) \(Here , a = 20, d=\frac{77}{4}-20=\frac{77-80}{4}=\frac{-3}{4}\) Let a n be its first negative term  Then a n + (n – 1)d < 0. \(\Rightarrow 20 + (n – 1)\begin{pmatrix}   -\frac{3}{4} \end{pmatrix}\text{\textless} 0\) \(\Rightarrow 20 -\frac{3}{4}n+\frac{3}{4}\text{\textless} 0\) \(\Rightarrow 20+\frac{3}{4}\text{\textless}\frac{3}{4}n\) \(\Rightarrow \frac{83}{4} \text{\textless}\frac{3}{4}n\) \(\Rightarrow n\text{\textgreater}\frac{83}{4}×\frac{4}{3}\) \(\Rightarrow n\text{\textgreater}\frac{83}{3}=27.66...\) 28th term will be the first negative term of given A.P.

Q 5. The houses in a row are numbered consecutively from 1 to 49. Show that there exists a value of X such that the sum of numbers of houses proceeding the house numbered X is equal to sum of the numbers of houses following X.

Ans. X = 35

Explanation: Given, the houses in a row numbered consecutively from 1 to 49. Now, sum of numbers preceding the number X \(=\frac{x(x-1)}{2}\) and sum of numbers following the number X \(=\frac{49(50)}{2}-\frac{x(x-1)}{2}-X\) \(=\frac{2450-x^2+x-2x}{2}\) \(=\frac{2450-x^2-x}{2}\) According to the question,  Sum of no’s preceding X = Sum of no’s following X \(\frac{x(x-1)}{2}=\frac{2450-x^2-x}{2}\) \(\Rightarrow X^2 – X = 2450 – X^2 – X\) \(\Rightarrow 2X  = 2450\)  \(\Rightarrow X = 1225\) \(\Rightarrow X = 35\) Hence, at X = 35, sum of number of houses preceding the house no. X is equal to the sum of the number of houses following X.

arithmetic progression class 10 questions

If you want to improve your understanding of the concepts in this chapter, you can visit oswal.io. They have a wide range of questions that will help you practice and reinforce what you've learned. By solving these questions, you can strengthen your knowledge and become better at solving problems.

Q1:  How can  identify if a given sequence of numbers forms an Arithmetic Progression?

Ans: To identify an Arithmetic Progression, check if the difference between consecutive terms is constant. If the difference between any two consecutive terms is the same throughout the sequence, then it is an A.P.

Q2: State the formula for the nth term (a n ) of an Arithmetic Progression.

Ans: The formula for the nth term of an A.P. is given as: a n = a + (n - 1)d, where 'a' is the first term and 'd' is the common difference.

Q3: Define the sum of the first n terms (S n ) of an Arithmetic Progression.

Ans: The sum of the first n terms of an A.P. is denoted as S n and can be calculated using the formula: S n = (n/2) [2a + (n - 1) d], where 'a' is the first term and 'd' is the common difference.

Q4: Can the common difference (d) in an A.P. be negative?

Ans: Yes, the common difference in an A.P. can be negative. It means that the sequence is decreasing, and each term is obtained by subtracting the absolute value of 'd' from the previous term.

Q5: In an Arithmetic Progression, what is the condition for finding the nth term (a n ) or the sum of the first n terms (S n ) directly?

Ans: To find the nth term (a n ) or the sum of the first n terms (S n ) directly, the common difference (d) must be known, and the first term (a) should be given or easily determined.

Chapter Wise  Important Questions for CBSE Board Class 10 Maths

arithmetic progression class 10 questions

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

facebook icon

Phone: (+91) 7895987722 ‍ Mail: [email protected]

  • Privacy policy
  • Terms & Conditions
  • Oswal Publishers
  • Books with Oswal.io
  • Download solutions

Need Any Help?

Feel free to connect with us for any query

Head Office

Ground Floor, 1 / 12 Sahitya Kunj, M.G Road Agra – 282002,Uttar Pradesh (India) +91-562-25277711/2/3/4 or +91-7455077222 [email protected]

Corporate Office

Noida One, B 702, B7, Sector 62, Noida, Uttar Pradesh 201309 +91-745 507 7222 [email protected]

Copyright 2022 OSWAL PUBLISHERS Simplifying Exams

facebook icon

Lets Connect

New user? Create an account .

Brilliantly

Content & links.

Verified by Sur.ly

Help us customize the learning for you, Become a member today!

Already have an account? Sign in

Learn Class 10 Math - Arithmetic Progressions

The word arithmetic progression is a series of terms in which the numbers are present in the order sequence. And the difference between the consecutive numbers always remains constant. This sequence is also known as Arithmetic progression.

  • Natural number series include the numbers from 1, 2, 3, 4, 5, ….so on.
  • The difference between the two consecutive numbers is the same, i.e., 1
  • The difference between any even number and an odd number always remains the same.

Types of Arithmetic Progression

When we see the types, then they are three different types. The types are discussed below:

  • Geometric progression
  • Harmonic progression
  • Arithmetic progression

Sum of Arithmetic Progression

The formulas of an arithmetic progression are given below:

  • AP nth term.
  • And their sum,i.e., the sum of n terms.

Question 1:

Evaluate n, when a = 10, d = 5, an = 95..

It is given that a = 10, d = 5, & an = 95

With the help of the formula, we see that.

an = a + (n − 1) (d)

95 = 10 + (n − 1) (5)

(n − 1) (5) = 95 – 10 = 85

(n − 1) = 85/ 5

(n − 1) = 17

With the help of this formula, we will get the value n. And the value of n is equal to 18.

  • Real Numbers
  • Polynomials
  • Pair of Linear Equations in Two Variables
  • Quadratic Equations
  • Arithmetic Progressions
  • Coordinate Geometry
  • Introduction to Trigonometry
  • Some Applications of Trigonometry
  • Constructions
  • Areas Related to Circles
  • Surface Areas and Volumes
  • Probability
  • General Knowledge

Practice Test: Arithmetic Progressions - Class 10

25 questions mcq test - practice test: arithmetic progressions, if the sum of first n terms of an ap be 3n 2  – n and it's common difference is 6, then its first term is :.

arithmetic progression practice questions class 10

If 7 th  and 13 th  terms of an A.P. be 34 and 64, respectively, then it's 18 th  term is :

The sum of all 2-digit odd positive numbers is :.

Here a = 11 and d = 2, t n = 99, n = ? Sum of the n terms = (n/2)[2a+(n -1)d] But t n  = a + (n -1)d ⇒ 99 = 11+ (n-1)2 ⇒ 99 -11 = (n-1)2 ⇒ 88/2 = (n-1) ∴ n = 45. subsitute n = 45  in sum of the n terms we obtain ⇒ s 45 =  (45/2)(2×11 + (45 -1)2) ⇒ s 45 =  (45/2)(110) ⇒ s 45  = 45×55. ⇒  s 45  = 2475. ∴ sum of all two digit odd positive numbers = 2475.

The fourth term of an A.P. is 4. Then the sum of the first 7 terms is :

arithmetic progression practice questions class 10

In an A.P., s 1  = 6, s 7  = 105, then s n  : s n-3  is same as :

(n + 3) : (n – 3)

(n + 3) : n

n : (n – 3)

None of these

In an A.P. s 3  = 6, s 6  = 3, then it's common difference is equal to :

arithmetic progression practice questions class 10

The number of terms common to the two A.P. s 2 + 5 + 8 + 11 + ...+ 98 and 3 + 8 + 13 + 18 +...+198

For first A.P 2+5+8+11+......+98 a=2,an​=98,d=3 an​=a+(n−1)d 98=2+(n−1)3 98=2+3n−3 3n=99 n=33 Number of term =33 For first A.P 3+8+13+18+......+198 a=3,an​=198,d=5 an​=a+(n−1)d 198=3+(n−1)5 198=3+5n−5 5n=200 n=40 No of terms =40 Common terms=40−33=7

(p + q)th and (p – q)th terms of an A.P. are respectively m and n. The p th  term is :

arithmetic progression practice questions class 10

l=a+(n-1)d (p+q)th term is m m=a+(p+q-1)d m=a+pd+qd-d  ….1 (p-q)th term is n n=a+(p-q-1)d n=a+pd-qd-d   ….2 Adding 1 and 2 m+n=2a+2pd-2d m+n=2(a+pd-d) ½(m+n=a+(p-1)d So pth term is ½(m+n)

The first, second and last terms of an A.P. are a,b and 2a. The number of terms in the A.P. is :

arithmetic progression practice questions class 10

A.P : a , b , . . . . . . . . . . . . . .2a 1st term= a1 = a 2nd term = a2= b nth term = an = 2a d = a2 - a1 = b-a an = a1 + (n-1)d = a + (n-1)(b-a) = 2a (n-1)(b-a) = a (n-1) = a / (b-a) n = a / (b-a) + 1 = b / ( b -a ) Sn = n / 2 * ( a1 + an) = b / 2(b-a) * ( a + 2a) = 3ab / 2(b-a)

Let s 1 , s 2 , s 3  be the sums of n terms of three series in A.P., the first term of each being 1 and the common differences 1, 2, 3 respectively. If s 1  + s 3  = λs 2 , then the value of λ is :

Sum of first 5 terms of an A.P. is one fourth of the sum of next five terms. If the first term = 2, then the common difference of the A.P. is :

If x,y,z are in A.P., then the value of (x + y – z) (y + z – x) is equal to :

8yz – 3y 2  – 4z 2

8yz – 3z 2  – 4y 2

8yz + 3y 2  – 4z 2

8yz – 3y 2  + 4z 2

The number of numbers between 105 and 1000 which are divisible by 7 is :

If the numbers a,b,c,d,e form an A.P. then the value of a – 4b + 6c – 4d + e is equal to :

If s n  denotes the sum of first n terms of an A.P., whose common difference is d, then s n  – 2s n-1  + s n-2  (n >2) is equal to :

s n ​−2s n−1 ​+s n−2  ​= (s n​ −s n−1​ )−(s n−1 ​−s n−2 ​)

= a n ​−a n−1  ​[∵(s n ​−s n− 1​)= a n ​]

= [a+(n−1)d]−[a+(n−2)d]

= a+nd−d−a−nd+2d

The sum of all 2-digited numbers which leave remainder 1 when divided by 3 is :

The first term of an A.P. of consecutive integers is p 2  + 1. The sum of 2p + 1 terms of this series can be expressed as :

(2p + 1) (p + 1) 2

p 3  + (p + 1) 3

If the sum of n terms of an AP is 2n 2  + 5n, then its nth term is –

If the last term of an AP is 119 and the 8th term from the end is 91 then the common difference of the AP is –

If {a n } = {2.5, 2.51, 2.52,...} and {b n } = {3.72, 3.73, 3.74,...} be two AP's, then a 100005  – b 100005  =

– 1.22

Observing both the AP’s we see that the common difference of both the AP’s is same ,so difference between their corresponding terms will be same ie,a 1 -b 1 =2.5-3.72=-1.22 a 2 -b 2 =2.51-3.73=-1.22  So , a 100005 -b 100005 =-1.22

If A 1  and A 2  be the two A.M.s between two numbers a and b, then (2A 1  – A 2 ) (2A 2  – A 1 ) is equal to :

a – b

arithmetic progression practice questions class 10

If a,b,c are positive reals, then least value of (a + b + c) (1/a+1/b+1/c) is :

The sum of the first four terms of an A.P. is 56. The sum of the last four terms is 112. If its first term is 11, then find the number of terms.

Top Courses for Class 10

arithmetic progression practice questions class 10

Related Content

arithmetic progression practice questions class 10

Important Questions for Practice Test: Arithmetic Progressions

Practice test: arithmetic progressions mcqs with answers, online tests for practice test: arithmetic progressions, welcome back, create you account for free.

arithmetic progression practice questions class 10

Forgot Password

Study Rankers

Important Questions for Class 10 Maths Chapter 5 Arithmetic Progressions

Chapter 5 arithmetic progressions important questions for cbse class 10 maths board exams.

Chapter 5 Arithmetic Progressions Important Questions for CBSE Class 10 Maths Board Exams

Important Questions for Chapter 5 Arithmetic Progressions Class 10 Maths

Arithmetic progressions class 10 maths important questions very short answer (1 mark).

arithmetic progression practice questions class 10

Here, First term, a = 5 Common difference, d = 9 – 5 = 4 Last term, 1 = 185 n th term from the end = l – (n – 1)d 9 th term from the end = 185 – (9 – 1)4 = 185 – 8 × 4 = 185 – 32 = 153

6. Find the common difference of the AP 1/p, 1−p/p, 1−2p/p,…

The common difference,

arithmetic progression practice questions class 10

Arithmetic Progressions Class 10 Maths Important Questions Short Answer-I(2 Marks)

Here, d = 9 - 4 = 14 -9 = 19 – 14 = 5 ∴ Difference between consecutive terms is constant. Hence, it is an A.P.

Given, First term, a = 4, d = 5, a n = 109 (Let) ∴ a n = a + (n – 1) d …[General term of A.P.] ∴ 109 = 4 + (n – 1) 5 ⇒ 109 – 4 = (n – 1) 5 ⇒ 105 = 5(n − 1) ⇒ n – 1 = 105/5 = 21 ⇒ n = 21 + 1 = 22 ∴ 109 is the 22 nd term

12. Find the sum of first ten multiple of 5.

Let the first term be a, common difference be d, nth term be a n  and sum of n term be S n .

a = 5, n = 10, d = 5

arithmetic progression practice questions class 10

= 5[10+ 9×5]

= 5×55 = 275

Hence, the sum of first ten multiple of 5 is 275.

13. If the sum of first m terms of an AP is the same as the sum of its first n terms, show that the sum of its first (m+n) terms is zero.

Let a be the first term and d be the common difference of the given AP.

S m  = S n

arithmetic progression practice questions class 10

Let 1 st term = a, Common difference = d a 4 = 0 a + 3d = 0 ⇒ a = -3d …(i) To prove: a 25 = 3 × a 11 a + 24d = 3(a + 10d) …[From (i)] ⇒ -3d + 24d = 3(-3d + 10d) ⇒ 21d = 21d From above, a 25 = 3(a 11 )

19. Find 10th term from end of the A.P. 4,9, 14, …, 254. (2011OD)

Common difference d = 9 – 4 = 14 – 9 = 5 Given: Last term, l = 254, n = 10 n th term from the end = l – (n – 1) d ∴ 10 th term from the end = 254 – (10 – 1) × 5 = 254 – 45 = 209

20. Find, 100 is a term of the AP  25, 28, 31 ,....  or not.

Let the first term of an AP be a, common difference

be d and number of terms be n.

Let a n  = 100

Here, a = 25, d = 28-25 = 31-28 = 3

a n  = a + (n-1)d,

100 = 25 + (n-1) 3

⇒ 100 - 25 = 75 = (n-1) 3

⇒ 25 = n - 1

⇒ n  = 26

Since, 26 is an whole number, thus 100 is a term of given A.P.

21. Find the 7th term from the end of AP 7, 10, 13,.... 184

Let us write AP in reverse order i.e., 184, .....13, 10, 7

Let the first term of an AP be a and common

difference be d.

d = 7-10 = -3

a = 184, n = 7

7th term from the original end.

a 7   = a +6d

⇒ a 7  = 184 + 6(-3)

= 184 -18 = 166

Hence, 166 is the 7th term from the end.

Here, a n = 45, S n = 400, a = 5, n = ?, d = ?

arithmetic progression practice questions class 10

Let the first term be a, common difference be d, nth term be a n and sum of n term be Sn .

We have, a = 65, d = -5, S n  = 0

arithmetic progression practice questions class 10

⇒ 135n - 5n 2 = 0

⇒ n(135 - 5n) = 0

⇒ 5n = 135

⇒ n = 27

26. How many terms of the AP 18, 16, 14.... be taken so that their sum is zero?

Let the first term be a, common difference be d, nth term be an and sum of n term be S n .

a = 18, d = -2, S n  = 0

arithmetic progression practice questions class 10

To find: 110 + 121 + 132 + … + 990 Here, a = 110, d = 121- 110 = 11, a n = 990 ∴ a + (n – 1)d = 990 110 + (n – 1).11 = 990 ⇒ (n – 1). 11 = 990 – 110 = 880 ⇒ (n – 1) = 880 = 80 ⇒ n = 80 + 1 = 81 As, S n = n/2 (a 1 + a n ) ∴ S 81 = 81/2 (110 + 990) = 81/2 (1100) = 81 × 550 = 44,550

29. Find how many integers between 200 and 500 are divisible by 8.

Number divisible by 8 are 208, 2016, 224, .... 496. It is an AP

Let the first term be a, common difference be d and nth term be a n .

We have a = 208, d = 8, a n  = 496

a + (n-1)d = a n

⇒ 208 + (n-1)d = 496

⇒ (n-1)8 = 496 - 208

arithmetic progression practice questions class 10

⇒ n = 36+1 = 37

Hence, required numbers divisible by 8 is 37.

30. The fifth term of an AP is 26 and its 10th term is 51. Find the AP

a 5  = a + 4d = 26 ...(1)

a 10  = a + 9d = 51 ...(2)

Subtracting (1) from (2) we have

⇒ d = 5

Substituting this value of d in equation (1) we get

Hence, the AP is 6, 11, 16, ....

32. Find whether -150 is a term of the AP 11, 8, 5, 2, ...

Let the nth term of given AP 11, 8, 5, 2... be -150

a = 11, d = 8-11 = -3 and an = -150

a + (n-1)d = an

⇒ 11 + (n-1)(-3) = -150

⇒ (n-1)(-3) = -161

arithmetic progression practice questions class 10

which is not a whole number. Hence -150 is not a term of given AP.

Arithmetic Progressions Class 10 Maths Important Questions Short Answer-II (3 Marks)

arithmetic progression practice questions class 10

Let the required term be n th term, i.e., a n Here, d = 14 – 3 = 11, a = 3 According to the Question, a n = 99 + a 25 ∴ a + (n – 1) d = 99 + a + 24d ⇒ (n – 1) (11) = 99 + 24 (11) ⇒ (n – 1) (11) = 11 (9 + 24) ⇒ n – 1 = 33 ⇒ n = 33 + 1 = 34 ∴ 34 th term is 99 more than its 25th term.

36. Which term of the AP 20, 19 1/4, 18 1/2, 17 3/4, ...is the first negative term.

arithmetic progression practice questions class 10

Hence, the first negative term is 28th term.

37. If in an AP, the sum of first m terms is n and the sum of its first n terms is m, then prove that the sum of its first (m+n) terms is -(m+n)

Let 1st term of series be a and common difference be d, then we have

S m  = n

S n  = m

arithmetic progression practice questions class 10

Given, a 19 = 3(a 6 ) ⇒ a + 18d = 3(a + 5d) ⇒ a + 18d = 3a + 15d ⇒ 18d – 15d = 3a – a

arithmetic progression practice questions class 10

42.  The ninth term of an AP is equal to seven times the second term and twelfth term exceeds five times the third term by 2. Find the first term and the common difference.

a 9  = 7a 2

⇒ a + 8d = 7(a+d)

⇒ a + 8d = 7a + 7d

⇒ -6a + d = 0 ...(1)

a 12  = 5a 3  + 2

⇒ a + 11d = 5(a+2d) + 2

⇒ a + 11d = 5a + 10d + 2

⇒ -4a + d = 2 ...(2)

Subtracting (2) from (1), we get

⇒ a = 1

Substituting this value of a in equation (1) we get

⇒ d = 6

Hence first term is 1 and common difference is 6.

arithmetic progression practice questions class 10

46. If the ratio of the sums of first n terms of two AP’s is (7n + 1): (4n + 27), find the ratio of their nth terms.

Let a and A be the first term and d and D be the common difference of two AP’s, then we have

arithmetic progression practice questions class 10

First term, a = 5, Last term, a n = 45 Let the number of terms = n S n = 400 ⇒ n/2 (a + a n ) = 400 ⇒ n/2(5 + 45) = 400 ⇒ n/2 (50) = 400 ⇒ n = 400/25 = 16 = Number of terms Now, a n = 45 a + (n – 1)d = a n ⇒ 5+ (16 – 1)d = 45 ⇒ 15d = 45 – 5 ∴ d = 40/15=8/3

48. The sum of first n terms of an AP is 3n 2 + 4n. Find the 25 th term of this AP.

We have, S n = 3n 2 + 4n Put n = 25, S 25 = 3(25) 2 + 4(25) = 3(625) + 100 = 1875 + 100 = 1975 Put n = 24, S 24 = 3(24) 2 + 4(24) = 3(576) + 96 = 1728 + 96 = 1824 ∴ 25 th term = S 25 – S 24 = 1975 – 1824 = 151

49. The digits of a positive number of three digits are in A.P. and their sum is 15. The number obtained by reversing the digits is 594 less than the original number. Find the number.

Let hundred’s place digit = (a – d) Let ten’s place digit = a Let unit’s place digit = a + d According to the Question, a – d + a + a + d = 15 ⇒ 3a = 15 ⇒ a = 5 Original number = 100(a – d) + 10(a) + 1(a + d) = 100a – 100d + 10a + a + d = 111a – 99d Reversed number = 1(a – d) + 10a + 100(a + d) = a – d + 10a + 100a + 100d = 111a + 99d Now, Original no. – Reversed no. = 594 111a – 99d – (111a + 99d) = 594 -198d = 594 ⇒ d = 594/-198 = -3 ∴ The Original no. = 111a – 99d = 111(5) – 99(-3) = 555 + 297 = 852

50. Find the sum of all multiples of 7 lying between 500 and 900. (2012OD)

To find: 504 + 511 + 518 + … + 896 a = 504, d = 511- 504 = 7, a n = 896 a + (n – 1)d = a n ∴ 504 + (n – 1)7 = 896 (n – 1)7 = 896 – 504 = 392

arithmetic progression practice questions class 10

Arithmetic Progressions Class 10 Maths Important Questions Long Answer (4 Marks)

arithmetic progression practice questions class 10

Let A be the first term and D be the common difference of the given A.P. p th term = A + (p – 1)D = a …(i) q th term = A + (q – 1)D = b …(ii) r th term = A + (r – 1)D = c …(iii) L.H.S. = (a – b)r + (b – c)p + (c – a)q = [A + (p – 1)D – (A + (q – 1)D)]r + [A + (q – 1)D – (A + (r – 1)D)]p + [A + (r – 1)D – (A + (p – 1)D)]q = [(p – 1 – q + 1)D]r + [(q – 1 – r + 1)D]p + [(r – 1 – p + 1)D]q = D[(p – q)r + (q – r)p + (r – p)q] = D[pr – qr + qp – rp + rq – pq] = D[0] = 0 = R.H.S.

59. A sum of ₹1,600 is to be used to give ten cash prizes to students of a school for their overall academic performance. If each prize is ₹20 less than its preceding prize, find the value of each of the prizes.

Here, S 10 = 1600, d = -20, n = 10 S n = n/2 (2a + (n – 1)d] ∴ 10/2[2a + (10 – 1)(-20)] = 1600 2a – 180 = 320 2a = 320 + 180 = 500 a = 250 ∴ 1 st prize = a = ₹250 2 nd prize = a 2 = a + d = 250 + (-20) = ₹230 3 rd prize = a 3 = a 2 + d = 230 – 20 = ₹210 4 th prize = a 4 = a 3 + d = 210 – 20 = ₹190 5 th prize = a 5 = a 4 + d = 190 – 20 = ₹170 6 th prize = a 6 = a 5 + d = 170 – 20 = ₹150 7 th prize = a 7 = a 6 + d = 150 – 20 = ₹130 8 th prize = a 8 = a 7 + d = 130 – 20 = ₹110 9 th prize = a 9 = a 8 + d = 110 – 20 = ₹590 10 th prize = a 10 = a 9 + d = 90 – 20 = ₹70 = ₹1,600

60. If the sum of first four terms of an AP is 40 and that of first 14 terms is 280. Find the sum of its first n terms.

Let a be the first term and d be the common difference.

Sum of n terms of an AP,

arithmetic progression practice questions class 10

Hence, sum of n terms is 6n + n 2 .

61. If Sn denotes the sum of first n terms of an AP, prove that, S 30  = 3(S 20  - S 10 )

Let the first term be a, and common difference be d.

arithmetic progression practice questions class 10

Hence, S 30  = 3(S 20  - S 10 )

62. Find the 60th term of the AP 8, 10, 12,.... if it has a total of 60 terms and hence find the sum of its last 10 terms.

Let the first term be a, common difference be d, nth term be a n and sum of n term be S n

a = 8, d = 10 - 8 = 2

a n  = a + (n-1)d

a 60  = 8 + (60 - 1)2

= 8+ 59×2 = 126

and a 51  = 8 + 50×2

= 8 + 100 = 108

Sum of last 10 terms,

arithmetic progression practice questions class 10

Hence sum of last 10 terms is 1170.

63. An AP consists of 37 terms. The sum of the three  middle most terms is 225 and the sum of the past  three terms is 429. Find the AP.

Let the middle most terms of the AP be (x-d), x and (x+d).

x-d + x + x+d = 225

⇒ 3x = 225

⇒ x = 75

and the middle term = 37+1/2 = 19th term.

Thus AP is,

(x-18d),...(x-2d), (x-d), x, (x+d), (x+2d),...(x+18d)

Sum of last three terms,

(x+18d) + (x+17d) + (x+16d) = 429

⇒ 3x + 51d = 429

⇒ 225 + 51d = 429

⇒ d = 4

First term, a 1  = x-18d = 75- 18×4 = 3

a 2  = 3+4 = 7

Hence, AP = 3, 7, 11,...,147.

64. The first and the last terms of an A.P. are 8 and 350 respectively. If its common difference is 9, how many terms are there and what is their sum?

Here, a = 8, a n = 350, d = 9 As we know, a + (n − 1) d = a 2 ∴ 8 + (n – 1) 9 = 350 ⇒ (n − 1) 9 = 350 – 8 = 342 ⇒ n – 1 = 342/9 = 38 ⇒ n = 38 + 1 = 39 ∴ There are 39 terms. ∴ S n = n/2(a + an) ∴ S 39 = 39/2 (8 + 350) = 39/2 × 358 = 39 × 179 = 6981

65. In an AP of 50 terms, the sum of first 10 terms is 210 and the sum of its last 15 terms is 2565. Find the AP.

Here, n = 50, S 10 = 210 = 10/2 (2a + 9d) = 210 …[S n = 1/2 [2a+(n – 1)2] ⇒ 5(2a + 9d) = 210 ⇒ 2a + 9d = 210/5 = 42 ⇒ 2a = 42 – 9d ⇒ a = 42−9d/2 …(i) Now, 50 = (1 + 2 + 3 + …) + (36 + 37 + … + 50) Sum = 2565 Sum of its last 15 terms = 2565 …(Given) S 50 – S 35 = 2565 ⇒ 50/2(2a + 49d) – 35/2 (2a + 34d) = 2565 ⇒ 100a + 2450d – 70a – 1190d = 2565 × 2 ⇒ 30a + 1260d = 5130 ⇒ 3a + 1260 = 513 …(Dividing both sides by 10)

arithmetic progression practice questions class 10

Classes: 1 + I + II + … + XII Sections: 2(I) + 2(II) + 2(III) + … + 2(XII) Total no. of trees = 2 + 4 + 6 … + 24 = (2 × 2) + (2 × 4) + (2 × 6) + … + (2 × 24) = 4 + 8 + 12 + … + 48 :: S 12 = 12/2(4 + 48) = 6(52) = 312 trees

67. Find the sum of first 24 terms of an AP whose nth  term is given by an = 3+2n

Let the first term be a, common difference be d, nth term be an and sum of n term be Sn

a n  = 3+2n

a 1  = 3+ 2×1 = 5

a 2  = 3 + 2×2 = 7

a 3  = 3 + 2×3 = 9

Thus, the series is 5, 7, 9,... in which

a = 5 and d = 2

arithmetic progression practice questions class 10

Hence, S 24  = 672

68. Ramkali required ₹500 after 12 weeks to send her daughter to school. She saved ₹100 in the first week and increased her weekly saving by ₹20 every week. Find whether she will be able to send her daughter to school after 12 weeks.

Money required by Ramkali for admission of her daughter = ₹2500 A.P. formed by saving 100, 120, 140, … upto 12 terms …(i) Let, a, d and n be the first term, common difference and number of terms respectively. Here, a = 100, d = 20, n = 12 S n = n/2 (2a + (n − 1)d) ⇒ S 12 = 12/2 (2(100) + (12 – 1)20) ⇒ S 12 = 12/2 [2(100) + 11(20)] = 6[420] = ₹2520

69. How many multiples of 4 lie between 10 and 250? Also find their sum. (2011D)

Multiples of 4 between 10 and 250 are: 12, 16, 20, … 248 Here, a = 12, d = 4, a n = 248 As we know, a + (n – 1) d = a n ∴12 + (n – 1) 4 = 248 ⇒ (n – 1) 4 = 248 – 12 = 236 ⇒ n – 1 = 236/4 = 59 ⇒ n = 59 + 1 = 60 ∴ There are 60 terms. Now, S n = n2 (a + a n ) ∴ S 60 = 60/2(12 + 248) = 30 (260) = 7800

70. The houses in a row are numbered consecutively from 1 to 49. Show that there exists a value of X such that sum of numbers of houses preceding the house numbered X is equal to sum of the numbers of houses following X.

Here, A.P. is 1, 2, 3, …., 49 a = 1, d = 1, a n = 49

arithmetic progression practice questions class 10

Now, ⇒ (X – 1) 2 (2 + (X – 2)) = 49(2 + 48) – X[2 + (x – 1)] ⇒ (X – 1). X = 2,450 – X(X + 1) ⇒ x 2 – X = 2,450 – X 2 – X ⇒ X 2 – X + X 2 + X = 2,450 ⇒ 2X 2 = 2,450 ⇒ X 2 = 1,225 ∴ X = √1225 = 35 …[X can not be -ve]

More Study Materials for Class 10

  • Important Questions Class 10
  • NCERT Solutions Class 10 Maths
  • Important Questions Class 10 Maths
  • Study Materials for Class 10 Maths
  • Maths Formula Class 10
  • Solved MCQ Questions Class 10

Contact Form

Arithmetic Progression Questions

The Arithmetic Progression questions and answers are given here for students to help them better grasp the concept. Arithmetic Progressions (AP) is one of the most important concepts in Maths and it is included in higher education. NCERT standards will be followed for preparing these questions. The problems given here will cover both the basics and more complex topics, for students of all levels. Students can practise the arithmetic progression questions, and can then cross verify their answers with the provided solutions. To learn more about Arithmetic progression, click here .

Here, we have provided the Arithmetic Progression questions and answers with complete explanations.

Arithmetic Progression Questions with Solutions

1. Find the common difference for the following AP: 10, 20, 30, 40, 50.

Given AP: 10, 20, 30, 40, 50

Common difference:

d = 20 – 10 = 10

d = 30 – 20 = 10

d = 40 – 30 = 10

d = 50 – 40 = 10.

Hence, the common difference for the sequence, 10, 20, 30, 40, 50 is 10.

2. Is a, 2a, 3a, 4a, … an arithmetic progression?

Given sequence: a, 2a, 3a, 4a, …

To check whether the given sequence is AP or not, we have to find the common difference.

Hence, d = 2a – a = a

d = 3a – 2a = a

d = 4a – 3a = a

Hence, the common difference is “a”.

Therefore, the sequence a, 2a, 3a, 4a,… is an arithmetic progression.

3. Prove that 7, 11, 15, 19, 23 is an AP.

Given sequence: 7, 11, 15, 19, 23.

To prove that the sequence is AP, find the common difference between two consecutive terms.

d = 11 – 7 = 4

d = 15 – 11 = 4

d = 19 – 15 = 4

d = 23 – 19 = 4

Hence, 7, 11, 15, 19, 23 is an AP with a common difference of 4.

4. The sequence 28, 22, x, y, 4 is an AP. Find the values of x and y.

Given AP: 28, 22, x, y, 4

Here, first term, a = 28

Common difference, d = 22 – 28 = -6

Hence, x = 22 – 6 = 16

y = 16 – 6 = 10.

Hence, the values of x and y are 16 and 10, respectively.

5. What is the nth term of an AP 9, 13, 17, 21, 25, …?

Given AP: 9, 13, 17, 21, 25, …

Here, a = 9

d = 13 – 9 = 4

The formula to find the nth term of an AP is a + (n-1)d.

The nth term of an AP = 9 + (n-1)4

= 9 + 4n -4

Hence, the nth term of AP 9, 13, 17, 21, 25, … is 4n+5.

6. Find the 5th term of the arithmetic progression 1, 4, 7, ….

Given AP: 1, 4, 7, …

d = 4 – 1 = 3

As we know,

The nth term of AP = a + (n-1)d

Hence, 5th term of AP = 1 + (5-1)3

Hence, the 5th term of AP is 13.

Also, check: Arithmetic Progression Class 10 Notes .

7. Find the 17th term of AP 4, 9, 14, …

Given AP: 4, 9, 14, …

Here, a = 4

d = 9 – 4 = 5

Now, substitute the values in the formula a+(n-1)d,

17th term of AP = 4+(17-1)5

= 4+80 = 84

Hence, the 17th term of AP is 84.

8. If the first, second and last terms of the AP are 5, 9, 101, respectively, find the total number of terms in the AP.

Given: First term, a = 5

Common difference, d = 9 – 5 = 4

Last term, a n = 101

Now, we have to find the value of “n”.

Hence, a n = a+(n-1)d

Substituting the values, we get

5+(n-1)4 = 101

5+4n-4 = 101

n=100/4 = 25

Hence, the number of terms in the AP is 25.

9. What is the general term of the series, 4, 7, 10, 13, …?

Given sequence is 4, 7, 10, 13, …

d = 7-4 = 3

The general term of an AP is:

a n = a+(n-1)d

a n = 4 +(n-1)3

a n = 4 + 3n-3

Therefore, the general term of the series 4, 7, 10, 13 is 3n+1.

10. Which term of AP 27, 24, 21, … is 0?

Given AP: 27, 24, 21, …

Here, a = 27

d = 24 – 27 = -3.

Also given that a n = 0

Now, we have to find the value of n.

0 = 27 +(n-1)(-3)

0 = 27 -3n +3

0 = 30 – 3n

Hence, n = 10

Therefore, the 10th term of AP is 0.

Practice Questions

  • The sequence 12b, 8b, 4b is in AP. Find the sum of the first 18 terms.
  • The first three terms of a sequence are 8, y, 18. Find the value of y so that the sequence becomes an Arithmetic progression.
  • In an Arithmetic progression, the ratio of the 7th term to the 10th term is -1. If the 16th term is -15, find the 3rd term.

Visit BYJU’S – The Learning App, and download the app to learn all Maths-related concepts easily by exploring more videos.

Leave a Comment Cancel reply

Your Mobile number and Email id will not be published. Required fields are marked *

Request OTP on Voice Call

Post My Comment

arithmetic progression practice questions class 10

  • Share Share

Register with BYJU'S & Download Free PDFs

Register with byju's & watch live videos.

close

IMAGES

  1. Class 10 Math Arithmetic Progression Notes, Important Questions

    arithmetic progression practice questions class 10

  2. NCERT Solutions for Class 10 Maths Chapter 5

    arithmetic progression practice questions class 10

  3. Class 10 Math Arithmetic Progression Notes, Important Questions

    arithmetic progression practice questions class 10

  4. CBSE Class 10 Mathematics Arithmetic Progressions Worksheet Set D

    arithmetic progression practice questions class 10

  5. Arithmetic Progressions Class 10 Extra Questions Maths Chapter 5 with

    arithmetic progression practice questions class 10

  6. NCERT Solutions For Class 10 Maths Chapter 5 PDF- Embibe

    arithmetic progression practice questions class 10

VIDEO

  1. Arithmetic Progression- Practice Questions Part 1

  2. Class-10 |Arithmetic Progression| Practice Set-3.4|Maharashtra Board

  3. Class-10 |Arithmetic Progression| Practice Set-3.2|Maharashtra Board

  4. Class 10th Maths Algebra Problem Set 3 Q No (1)

  5. Arithmetic Progression Class 10th Maths, Exercise 5.2 Que.no.20, NCERT , CBSE and MP Board

  6. Important Question Arithmetic Progression Class 10

COMMENTS

  1. Important Questions for Class 10 Maths Chapter 5: Arithmetic Progression

    Class 10 Maths important questions for Chapter 5, Arithmetic Progression, are provided for students to prepare for board exams 2022-2023. The questions here are based on the NCERT book and are as per the CBSE syllabus.

  2. Class 10 Mathematics Arithmetic Progression Worksheets

    We have provided below free printable Class 10 Mathematics Arithmetic Progression Worksheets for Download in PDF.The worksheets have been designed based on the latest NCERT Book for Class 10 Mathematics Arithmetic Progression.These Worksheets for Grade 10 Mathematics Arithmetic Progression cover all important topics which can come in your standard 10 tests and examinations.

  3. Important Questions for Class 10 Maths Chapter 5 Arithmetic

    Arithmetic Progressions Class 10 Important Questions Very Short Answer (1 Mark) Question 1. Find the common difference of the AP . (2013D) Solution: The common difference, Question 2. Find the common difference of the A.P. . (2013D) Solution: The common difference, d = a 2 - a 1 =.

  4. Class 10 Maths Important Questions for Arithmetic Progression

    Given below are the Class 10 Maths Important Questions & extra questions for Arithmetic Progression.This exercise has variety of quetsions including tough and difficult question on AP also a. Concepts questions b. Calculation problems c. Long answer questions d. proof questions Question 1 The general term of a sequence is given by a n = -4n + 15.

  5. Arithmetic progressions

    Unit 1 Real numbers Unit 2 Polynomials Unit 3 Pair of linear equations in two variables Unit 4 Quadratic equations Unit 5 Arithmetic progressions Unit 6 Triangles Unit 7 Coordinate geometry Unit 8 Introduction to Trigonometry Unit 9 Some applications of Trigonometry Unit 10 Circles Unit 11 Areas related to Circles Unit 12 Surface areas and Volumes

  6. Class 10 Maths Chapter 5 Arithmetic Progression MCQs

    Class 10 Maths MCQs for Arithmetic Progressions The datasheet for the exam has been released by the CBSE board. Students of the 10th standard can practice these questions to develop their problem-solving skills and increase their confidence level.

  7. Arithmetic progressions

    Class 10 11 units · 115 skills. Unit 1 Linear equations in two variables. Unit 2 Quadratic equations. Unit 3 Arithmetic progressions. Unit 4 Probability. Unit 5 Statistics. Unit 6 Similarity. Unit 7 Pythagoras' Theorem.

  8. CBSE Mathematics Grade 10 Arithmetic Progressions Practice Questions

    CBSE Mathematics Grade 10 Arithmetic Progressions Practice Questions | Quizizz CBSE > Grade 10 > Mathematics > Arithmetic Progressions Arithmetic Progressions Quizizz provides an extensive library of high-quality quizzes developed by educators that cover various topics, including Arithmetic Progressions.

  9. Arithmetic progressions

    Learn Intro to arithmetic progressions Extending arithmetic sequences Using arithmetic sequences formulas Explicit formulas for arithmetic sequences Practice Up next for you: Extend arithmetic sequences Get 3 of 4 questions to level up! Start Not started

  10. Arithmetic Progression Class 10 Notes

    Arithmetic progression Class 10 chapter 5 notes are provided here. Visit BYJU'S to get all the formulas with example problems from NCERT chapter 5 (AP) and prepare for the Class 10 maths exam more effectively. ... Practice Questions. Find the sum: 34 + 32 + 30 + . . . + 10; How many terms of the AP: 9, 17, 25, . . . must be taken to give a sum ...

  11. NCERT Solutions Class 10 Maths Chapter 5 Arithmetic Progressions

    List of Exercises from Class 10 Maths Chapter 5 Arithmetic progression. Exercise 5.1 - 4 questions 1 MCQ and 3 descriptive type questions. Exercise 5.2 - 20 questions, 1 fill in the blanks, 2 MCQs, 7 Short answer questions and 10 Long answer questions.

  12. Arithmetic Progressions Class 10 Maths CBSE Important Questions with

    Solution: Question 8. If the ratio of sum of the first m and n terms of an A.P. is m2 : n2 , show that the ratio of its mth and nth terms is (2m -1): (2n -1). Solution: Short Answer Type Questions II [3 Marks] Question 9. If the sum of first 7 terms of an A.P. is 49 and that of its first 17 terms is 289, find the sum of first n terms of the A.P

  13. Class 10

    Class 10 - Arithmetic Progressions problems, online practice, tests, worksheets, quizzes, and teacher assignments. ... Unlimited adaptive online practice on Arithmetic Progressions. Practice that feels like play! Get shields, trophies, certificates and scores. ... Arithmetic Progressions - Questions on Arithmetic Progressions . About. About ...

  14. Arithmetic Progressions Class 10 Extra Questions Maths Chapter 5 with

    If the ratio of the 11 th term of an AP to its 18th term is 2:3, find the ratio of the sum of the first five terms to the sum of its first 10 terms. Solution: Arithmetic Progressions Class 10 Extra Questions HOTS. Question 1. Find the sum of the first 15 multiples of 8. Solution: The first 15 multiples of 8 are 8, 16, 24, … 120

  15. Arithmetic Progressions Class 10

    Updated for newNCERT Book - 2023-24 EditionGet solutions of all NCERT Questions with examples of Chapter 5 Class 10 Arithmetic Progressions (AP). Video of all questions are also available.In this chapter, we will learnWhat is an AP- and what is First term (a) and Common Difference (d) of an Arithmet.

  16. Arithmetic Progressions Class 10 Extra Questions Maths Chapter 5 with

    [CBSE 2019] Answer: Two digits numbers divisible by 3 are 12, 15, 18, …………, 99 Here, let a n = 99 ⇒ a + (n - 1 )d = 99 ⇒ 12 + (n - 1)3 = 99 ⇒ 3n + 9 = 99 ⇒ n = 30 ∴ 30 numbers of two digits are divisible by 3. Question 2. If the nth term of an A.P. is pn + q, find its common difference. [CBSE 2019 (C)] Answer: We know that d = t n - t n - 1

  17. Class 10 Arithmetic Progression

    Are you confused while solving problems on Arithmetic Progression Class 10? Do not worry, Visit Math Square and learn what is Arithmetic Progression Class 10 and how to solve problems on Class 10 Arithmetic Progression. ... Practice Questions. Q1) Write the first four terms of the AP if. a= 3 and d=5 ii) a=12 and d=-2 ; a=4 and d=-2 iv) a=10 ...

  18. Arithmetic Progression Important Questions for CBSE Class 10 Maths

    What is an Arithmetic Progression (A.P.)? Answer: An Arithmetic Progression is a sequence of numbers in which the difference between consecutive terms remains constant. This constant difference is known as the common difference (d). Class 10 Arithmetic Progressions Important Questions and Answers Q 1. The sum of first 20 odd natural numbers is ...

  19. Learn Class 10 Math

    Geometric progression; Harmonic progression; Arithmetic progression; Sum of Arithmetic Progression. The formulas of an arithmetic progression are given below: AP nth term. And their sum,i.e., the sum of n terms. Question 1: Evaluate n, when a = 10, d = 5, an = 95. Answer: It is given that a = 10, d = 5, & an = 95. With the help of the formula ...

  20. Arithmetic Progression Quiz

    Class 10 math Practice Arithmetic Progression Quiz. This test checks the understanding of the concepts of Chapter 5 Arithmetic Progression. I hope this helps in scoring good marks in the Examinations General Instructions: The duration of the test is 30 minutes. There will be a total 10 Single Choice questions in this test.

  21. Practice Test: Arithmetic Progressions

    The Practice Test: Arithmetic Progressions questions and answers have been prepared according to the Class 10 exam syllabus.The Practice Test: Arithmetic Progressions MCQs are made for Class 10 2023 Exam.

  22. Important Questions for Class 10 Maths Chapter 5 Arithmetic Progressions

    This page contains Important Questions for Class 10 Maths Chapter 5 Arithmetic Progressions, which will help the students to prepare for the CBSE Class 10 maths Board exam 2022-23.It help the doing better in their maths paper. Extra questions of Chapter 5 Arithmetic Progressions given here which are based on the pattern of CBSE NCERT book.

  23. Class : Quiz on Arithmetic Progressions ⚡️PN10

    Use Code PN10 to unlock the class. In this session, Prashant Sir will discuss on important concepts and will take practice through Polls on Arithmetic Progressions. This session will be helpful for aspirants preparing for CBSE class 10th exam. This session will be conducted in Hinglish and notes will provided in English.

  24. Arithmetic Progression Questions (with Solutions)

    Students can practise the arithmetic progression questions, and can then cross verify their answers with the provided solutions. To learn more about Arithmetic progression, click here. Arithmetic Progression Definition: An arithmetic progression (AP) is defined as a sequence in which the differences between every two consecutive terms are the same.